5 ciekawostek o pizzy włoskiej

07/12/2020

Nie ulega wątpliwości, że pizza jest najbardziej znaną z włoskich potraw. Jej zasięg ma charakter globalny bez względu na to czy jesteśmy w Europie, Stanach czy Azji. Pizza jak każda potrwa skrywa również swoje tajemnice, dlatego postanowiliśmy ujawnić ciekawostki dotyczące tej wspaniałej potrawy.

1. Słowo pizza po raz pierwszy zostało użyte w X wieku

Tak, to prawda. W średniowiecznych manuskryptach z 997 roku jeden z pisarzy użył tego słowa nazywając nim placek wykonany z ciasta z dodatkami w postaci mięsa zwierzęcego lub rybnego. Samo słowo “pizza” wywodzi się z języka łacińskiego od słowa “picea”, które w najprostszym tłumaczeniu oznacza chleb wyciągnięty z pieca.

2. Stolicą pizzy jest… Neapol

Czy wiecie Państwo, gdzie powstała pierwsza pizzeria na świecie? We Włoszech, a konkretnie Neapolu. Jej nazwa to Antica Pizzeria Port Alba. Neapolitańska pizzeria powstała w 1738 roku, a więc liczy blisko 280 lat! Co ciekawe lokal nadal działa i jest pozycją obowiązkową dla turystów zwiedzających miasto pod Wezuwiuszem!

3. Margherita to królowa pizzy

Dlaczego Margherita jest uznawana za królową wszystkich pizz? Ponieważ jej nazwa nie jest przypadkowa i wywodzi się od włoskiej królowej, która podróżowała po kraju. Legenda głosi, że w 1889 roku została poczęstowana prostym jadłem przez chłopów, w skład którego wchodziło ciasto, pomidory, bazylia i ser mozzarella. Co ciekawe kolorystyka tego dania nawiązywała więc do flagi włoskiej.

4. Największa pizza na świecie

Czas na rekordy Guinnessa. Czy mogą sobie Państwo wyobrazić największą pizzę na świecie? Tutaj co ciekawe Włochów, przebiły USA, a konkretniej miejscowość Fontana w stanie Kalifornia. W 2017 roku miejscowi kucharze stworzyli największą pizzę na świecie o długości… 1930 metrów. Ilość składników jakie użyto do jej produkcji musi robić wrażenie – 8 ton ciasta, 2.5 tony sosu pomidorowego, 1.5 tony mozzarelli.

5. Najpopularniejsze sobotnie danie na całym świecie

Sobota to dzień pizzy. W wieczorne popołudnia tego wolnego dnia spożywa się jej miliony na całym świecie. Według badań konsumenckich z ostatniej dekady rocznie produkuje się już blisko 10 miliardów sztuk pizzy. W samych USA istnieje ponad 70.000 pizzerii, a przeciętny amerykanin zjada blisko 25 sztuk rocznie!

6. Co kraj to obyczaj – także w spożywaniu pizzy

W każdym kraju spożywa się innego typu pizzę, w innych kształtach. Podczas gdy we Włoszech dominuje pizza okrągła, najczęściej Margarita bądź Pepperoni, to w polskich domach piecze się ją w wersji kwadratowej. Norwegowie, którzy należą do największych pizzożerców na świecie lubują się z kolei w połączeniach pizzy z rybą. Jeszcze inne upodobania mają Azjaci. Jest jednak jeden wspólny mianownik, który łączy pizzę – jest to fast food nr 1 na świecie!

Close
Close