Historia pizzy i jej tajemnice

14/12/2020

Pizza – symbol Włoch i tamtejszej kuchni. Danie pod każdym względem kultowe, cieszące się ogromną popularnością na całym świecie. Czy znasz jego historię? Czy wiesz skąd wywodzi się pizza? Gdzie powstała pierwsza pizzeria na świecie? Dlaczego pizza jest dziś symbolem popkultury i konsumpcjonizmu? Na te i inne pytania odpowiemy w tym wpisie blogowym.

Geneza pizzy sięga… X wieku

Jeśli chcemy mówić o historii pizzy, to pierwszych wzmianek o jej powstaniu (może nie w takiej formie jakbyśmy tego oczekiwali) należy doszukiwać się już w pierwszych przekazach końcówki XX wieku. Po raz pierwszy słowa “picea” w języku łacińskim, który panował wtedy w Cesarstwie Rzymskim należy doszukiwać się w skryptach z 997 roku. Co ciekawe, wskazywano wtedy, że ów “picea” jest prostym plackiem z ciasta, odrobiną warzyw i ziół. Danie to było więc tanie w przygotowaniu i powszechnie już wtedy spożywane przez chłopów. Warto tu jednak zaznaczyć, że przekazy nie wskazują jednoznacznie na Włochy, które powszechnie uważane są za kolebkę pizzy – znacznie częściej, wskazuje się na mieszkańców obrębu basenu Morza Śródziemnego. Wzmianki o pizzy pochodzą m.in z Grecji, Włoch czy nawet Egiptu.

Płaskie placki podbijają Europę

Prawdziwy boom na pizzę miał jednak miejsce znacznie później, bo w XVII wieku. Rozwój pizzy był symetryczny do “ekspansji pomidora” na rynku europejskim. To cudowne warzywo pojawiło się na plackach tworzonych na zakwasie w pierwszej połowie XVII wieku. Wtedy też powstała pierwsza włoska pizzeria. Mamy tutaj oczywiście na myśli legendarną, neapolitańską Pizzeria Antica Port Alba, której założenie datuje się na 1738 rok. Co ciekawe ów pizzeria funkcjonuje bez przeszkód do dnia dzisiejszego i jest prawdziwym miejscem kultu dla turystów odwiedzających miasto pod Wezuwiuszem.

Danie namaszczone przez Królową

W zamyśle i tak było zresztą przez długi czas pizza miała być daniem przeznaczonym dla ubogich. Prosta receptura, ogólnodostępne składniki, szybkość przygotowania – to wszystko sprawiało, że klasa plebejska i chłopi nie mieli większych problemów z dostępem do placków. Sytuacja nieoczekiwanie zmieniła się pod koniec XIX wieku, gdzie pizza została daniem nr 1 włoskiej kuchni – dodajmy, trochę nieoczekiwanie. Wiąże się to z legendą dotyczącą monarchini Margarity, która w 1889 roku podczas podróżowania do kraju została poczęstowana przez chłopów prostym plackiem na bazie zakwasu z dodatkiem sosu pomidorowego, bazylii i sera. Królowa była tak zachwycona smakiem nowopoznanego dania, że postanowiła je wdrożyć na swoim dworze. Od tego czasu najprostszą włoską pizzę okrzyknięto mianem Margherity.

Pizza współcześnie – symbol popkultury i konsumpcjonizmu

Współczesna pizza już dawno przekroczyła obszar Włoch. Stała się produktem globalnym, udoskonalonym na potrzeby każdego kraju. Sieci pizzeri prześcigają się w pomysłach, jak stworzyć produkt doskonały. Ta prawdziwa, włoska pizza opierająca się na 3 składnikach, w której dominowała prostota wciąż jednak trzyma się mocno i ma szeroką gamę swoich odbiorców. Kiedyś trojskładnikowość pizzy wynikało z biedy, z tego, że była towarem kierowanym do biedoty, plebejuszy. I chyba w tym tkwił cały jej fenomen – danie proste, szybkie i co ciekawe niezwykle smaczne, bo placki zwane focaccio, przygotowywane były na naturalnym zakwasie. Współcześnie masowa kultura i kult konsumpcjonizmu sprawiły, że pizza jest najpopularniejszym fast foodem na świecie. Pytanie jednak czy nadal nawiązuje do swoich korzeni i przekazu z przeszłości?

Close
Close