Włoskie dania, których nazwy prawdopodobnie wymawiasz źle

24/05/2021

Kuchnia włoska uważana jest za jedną z najsmaczniejszych na świecie. Również w Polsce chętnie odwiedzamy restauracje serwujące typowo włoskie dania i kosztujemy różnorakich smakołyków. Co jednak zrobić, gdy mamy ochotę na coś szczególnego, lecz nie mamy pojęcia jak poprawnie wymówić nazwę dania? Wówczas warto skorzystać z podpowiedzi!
W poniższym tekście znajdziesz sześć przykładów potraw włoskich, których nazwy często wypowiadamy źle. Sprawdź, czy znasz je wszystkie!

 1. Bruschetta

Bruschetta, czyli włoska grzanka z oliwą i czosnkiem, często podawana w towarzystwie pomidorów i bazylii dla jednych jest “bruszczettą”, dla innych “braszettą”, a dla jeszcze innych “braszczettą”. Żadna z tych form nie jest jednak poprawna. Zbitkę liter “sche” w języku włoskim czytamy jako “ske”, zatem jedyną akceptowalną formą wymowy nazwy włoskiej grzanki jest “brusketta”.

 2. Macchiato

Kolejnym włoskim słówkiem budzącym wiele wątpliwości, jeśli chodzi o jego wymowę jest macchiato. Nieraz w kawiarniach słyszy się, że ktoś przy stoliku obok z pełną stanowczością prosi o “latte macziato”, co jest niestety błędem. Podobnie jak w przypadku bruschetty, tak i tutaj w wymowie nie ma żadnego “cz”. Zbitkę liter “chi” wymawiamy jako “ki”, a zatem prawidłowa wymowa nazwy napoju mlecznego to “makiato”

 3. Prosciutto

Prosciutto di Parma, czyli szynka parmeńska to popularna szynka włoska wytwarzana na terenie prowincji Parmy z udźców wieprzowych. Większość z nas jej nazwę wymawia niestety błędnie mówiąc “proszcziutto”, “proszutto”, “proskiutto” lub “prościutto”. Wariacji na temat wymowy tego słowa jest naprawdę wiele, jednakże jedyną prawidłową formą jest “prosziutto”. Brzmi dziwnie? Nic nie szkodzi! Pamiętaj, żę zawsze możesz poprosić o swojsko brzmiącą szynkę parmeńską.

 4. Gnocchi

Podobnie jak prosciutto, tak i gnocchi posiada długą listę wariancji na temat wymowy swojej nazwy – “gnioki”, “gnoczi”, “gniokki”, ńoki”, “ńoczi”… można wymieniać tak bez końca! Warto zatem wiedzieć, że jedyną prawidłową formą wymowy nazwy “włoskich kopytek” jest “ńokki” (koniecznie przez dwa “k”).

 5. Bolognese

Z sosem bolognese można poradzić sobie równie łatwo jak z prosciutto i zwyczajnie zamówić w restauracji makaron z sosem bolońskim. W ten sposób na 100% unikniemy gafy i niepotrzebnego zażenowania. Jeśli jednak chcesz zabłysnąć w towarzystwie znajomością wymowy nazw włoskich specjałów poproś o “spagetti bolońeze”. Jest to bowiem jedyna prawidłowa forma wymowy tego popularnego sosu włoskiego.

 6. Funghi

Funghi, czyli nazwa popularnej pizzy z szynką i pieczarkami przez wielu z nas wymawiana jest jako “fundżi”, a to duży błąd. Jeśli chcesz go uniknąć zapamiętaj, że tak jak w przypadku pizzy margherita wystarczy pominąć “h”, aby otrzymać jej prawidłową wymowę “margerita”, tak i w przypadku pizzy funghi zabieg ten jest poprawny, a jej prawidłowa wymowa to“fungi”.

Szukasz restauracji serwującej pyszne dania włoskie w Poznaniu? Odwiedź nasz lokal i skosztuj przepysznych dań ze słonecznej Italii!

Close
Close