Tymianek – najlepszy przyjaciel kuchni śródziemnomorskiej

05/05/2021

Tymianek to roślina pochodząca z obszarów basenu Morza Śródziemnego, znana i ceniona na całym świecie głównie ze względu na swoje walory smakowe i prozdrowotne. Jej niedużej wielkości listki potrafią swym aromatem podkreślić smak niejednego dania. Popularny już w starożytności, tymianek obecnie chętnie wykorzystuje się w kuchni śródziemnomorskiej jako dodatek do mięs, ryb, warzyw, a nawet deserów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie jeszcze tajemnice kryje tymianek!

Tymianek – zioło z apteki

Tymianek to popularna roślina o małych, zielonych listkach, której krzew osiąga ok. 30 cm wysokości. Już w starożytnym Rzymie i Egipcie wykorzystywano jego zbawienne dla zdrowia ludzkiego właściwości i zalecano sięgać po tymianek osobom mającym problemy z drogami moczowymi lub układem pokarmowym. Obecnie syropy i napary z tymianku wykorzystuje się w walce z infekcjami gardła, migdałków i jamy ustnej. Medycyna naturalna rekomenduje picie wywaru z tymianku w walce z zaparciami, biegunkami i niestrawnością. Ponadto, biorąc pod uwagę bogactwo witamin i składników mineralnych zawartych w tej niepozornej roślinie, wyciąg z tymianku chętnie wykorzystuje się w kosmetyce, jako składnik kremów, balsamów, szamponów i odżywek.

Właściwości odżywcze tymianku

Tymianek działa przeciwzapalnie i detoksykująco. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, antyseptyczne i oczyszczające. Dowiedziono, że olejki eteryczne w nim zawarte działają silniej niż antybiotyki. Przeciwdziałają zakażeniom grzybiczym, bakteryjnym i wirusowym, a także pasożytom. Z czego jednak wynikają te wyjątkowe właściwości tymianku? Otóż składnikami odpowiedzialnymi za prozdrowotny wpływ tymianku na zdrowie ludzi są:

  • flawonoidy;
  • olejki eteryczne i zawarte w nich tymol i karwol;
  • mikro- i makroelementy – potas, magnez, fosfor, wapń, cynk, mangan i wiele więcej;
  • witaminy z grupy B oraz witaminy C, E, K, A;

Tymianek – świeży czy suszony?

Biorąc pod uwagę zawartość witamin i składników odżywczych najlepiej sięgać po tymianek świeży, który ma ich najwięcej. Zwłaszcza na etapie kwitnienia listki tymianku posiadają szczególnie dużo wartości odżywczych i to właśnie wtedy powinny być zbierane i suszone.
Gałązki świeżego tymianku należy przechowywać w lodówce, zawinięte w wilgotny ręcznik papierowy, natomiast jego suszone liście najlepiej zamknąć w szczelnym, szklanym słoiku i przechowywać w suchym miejscu bez dostępu światła słonecznego.

Zastosowanie tymianku w kuchni

Zastosowanie tymianku w kuchni jest przeogromne. Często wykorzystuje się go do potraw mięsnych, ryb, dań z makaronem, roślin strączkowych i zup. Biorąc pod uwagę fakt, że dodatek tymianku łagodzi wzdęcia i wspomaga proces trawienia często dodaje się go do dań ciężkostrawnych i tłustych. Jeśli masz ochotę na pyszne danie z jego dodatkiem koniecznie skosztuj piersi kurczaka z tymiankiem z grilla dostępnej w menu naszej restauracji.

Close
Close