Pizza jako potrawa doczekała się wielu różnych wariacji. Od tradycyjnej pizzy włoskiej, przez pizzę polską do najbardziej kontrowersyjnej pizzy hawajskiej. Większość różni się od siebie dodatkami leżącymi na pizzy, część dodatkami do ciasta a jeszcze inne sposobem przygotowania. Jeśli uwielbiasz pizzę i szukasz jej nowych gatunków oraz pomysłów na nadanie jej oryginalności to trafiłeś w odpowiednie miejsce! W tym wpisie opiszemy kilka różnych alternatyw dla standardowej pizzy.
Pizza biała – alternatywa dla pomidorów
Pizza bianca jest odwołaniem do początków pizzy, cofamy się więc w czasie o około tysiąc lat. W Europie nie było jeszcze wtedy pomidorów, ale pragnienie pizzy było tak silne, że ludzie radzili sobie w inny sposób. Jak już zostało wspomniane, w pizzy białej nie znajdziemy sosu pomidorowego. Smak nadrabiany jest za to przez użycie dużej ilości oliwy oraz ziół. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie większej ilości wody do ciasta, która kompensuje brak wilgoci sosu pomidorowego. Bazą pizzy białej jest ciasto, oliwa, sól oraz aromatyczne zioła pokroju tymianku, oregano lub bazylii. Choć domyślnie nie zawiera ona sera, to serowym zwolennikom ujdzie na sucho dodanie aromatycznego parmezanu lub klasycznej mozzarelli.
Chrupiący podkład pod pizzę
Zazwyczaj chrupki spód zapewniany jest przez odpowiednie przeprowadzenie procesu pieczenia. Jeśli nie dysponujemy odpowiednim sprzętem lub nie jest to dla nas wystarczające, to możemy zastosować kilka trików, które sprawią, że spód pizzy będzie jeszcze bardziej chrupiący. Wystarczy ciasto na pizzę wyrabiać na stole, na który wcześniej wysypaliśmy jedno z następujących: kasza jaglana, kasza manna, mąka kukurydziana lub bułka tarta. Trzeba jednak pamiętać, że każdy z tych materiałów powinien być odpowiednio rozdrobniony, jak również o tym, że każdy z nich posiada swój smak. Smak pizzy zostanie najmniej zmieniony przez bułkę tartą, natomiast pozostałe pozostawią nutę swojego aromatu w gotowej potrawie.
Brzegi pizzy wypełnione serem
Kolejną ciekawą alternatywą jest wypełnienie brzegów pizzy serowym wkładem. Są tutaj jednak dwa bardzo ważne warunki do spełnienia. Po pierwsze ciasto, którym zawijamy brzegi musi być cienkie. W konsekwencji zawinięcia na tych fragmentach będzie podwójna warstwa ciasta, co wpłynie na stopień jego upieczenia. Choć w normalnych pizzach ciasto na bokach jest grubsze, to nie leży na nim ser, który spowalnia proces pieczenia. W przypadku wypełnienia brzegów pizzy serem taka grubość połączona z zawinięciem skutkowałaby niedopieczeniem. Druga istotna rzecz to wilgotność użytego sera. Jeśli będzie zbyt duża, to ciasto prędzej się ugotuje niż upiecze. Z tego powodu lepiej nie używać serów typu biała mozzarella, a skupić się na tych bardziej “suchych”, takich jak chociażby parmezan. Nie będzie również błędem użycie sera, który naturalnie wysechł w lodówce, o ile nie jest zbyt stary lub zepsuty.