Co charakteryzuje kuchnię włoską? Z pewnością brak jednolitości. Jest takie przysłowie, co kraj to obyczaj – w przypadku płw. Apenińskiego jest to dogmat. “Włoska kuchnia” to tylko pojęcie, charakteryzujące dania z Włoch, ale każde ośrodki miejskie czy regiony mają swoje charakterystyczne potrawy. W tym wpisie przedstawimy te rodem z Wezuwiusza.
Kuchnia neapolitańska – cechy charakterystyczne
Południe Włoch to kraina wyjątkowa na mapie kuchennej tego kraju. Przepiękne, malownicze krajobrazy, nadmorska bryza, kwitnący handel, historia, zabytki – to połączenie, w którym można się rozsmakować. Podobnie jest z kuchnią neapolitańską. Miasto spod Wezuwiusza słynie z dań bezmięsnych – to jego charakterystyczna cecha, ale nie jedyna. Większość dań przygotowywana jest ze świeżych owoców i warzyw – co wynika z portowego statusu miasta i bardzo mocnej wymiany handlowej z Afryką jak i Bliskim Wschodem. W stolicy Kampanii królują przede wszystkim owoce morza, ser mozzarella, świetne wina, także słynna na cały świat pizza Margherita.
Ryby i owoce morza – frutti di mare
Morze Śródziemnomorskie to akwen wyjątkowo szczodry w ryby i owoce morza. Nic więc dziwnego, że neapolitańczycy je uwielbiają. Jeśli chodzi o gatunki ryb, które najczęściej można spotkać w kuchni rodem z Neapolu to wymienić tu należy m.in: Labraksa, Doradę, Pstrąga łososiowego, Łososia, Tuńczyka, Seriolę czy Nagłada. Z owoców morza najchętniej wybierane są krewetki, kalmary, mule i małże. Warto wspomnieć także o sposobach przygotowania ryb i owoców morza, bo zwyczaje są nieco inne niż w Polsce. Włosi najchętniej pieką ryby w folii lub skorupie, grillują lub smażą. Słynnym neapolitańskim przysmakiem jest tzw. paranza, o której kiedyś jeszcze z pewnością napiszemy.
Warzywa, przyprawy i zioła rodem z Neapolu
Są przede wszystkim świeże. Znaczna część owoców i warzyw, które są tak charakterystyczne dla kuchni Neapolu rośnie w domowych uprawach. Duża część jest także importowana z basenu Morza Śródziemnego. W kuchni neapolitańskiej spotkamy przede wszystkim pietruszkę, bakłażany, wspaniałe pomidory San Marzano, oliwki czy paprykę peperoncino. Nie sposób także nie wspomnieć o przyprawach i ziołach np. bazylii, kolendrze, świeżym pieprzu.
Sery i wina neapolitańskie
Kampania to kraina, którą matka natura obdarzyła bardzo hojnie. W ciągu roku zdecydowanie częściej mamy do czynienia ze Słońcem i morską, delikatną bryzą niż deszczem, wiatrem i zimnem. Takie warunki stwarzają doskonałe możliwości do uprawy winorośli. Neapolitańczycy szczególnie ukochali takie odmiany jak: Greco di Tufo, Taurasi czy Fiano di Avellino. Najpopularniejsze wydaje się jednak Christi del Vesuvio.
Włoskie sery to klasa sama w sobie. Nie inaczej jest na południu Włoch, które słynie na cały świat przede wszystkim z produkcji mozzarelli. Najsłynniejsza zdecydowanie jest mozzarella di Buffala, która wytwarzana jest z mleka z bawolic rasy Arni. Dużą popularnością cieszą się także inne sery, które najczęściej możemy spotkać pizzy margherita i różnego typu pastach.